یکی از روش های اخد ویزای شینگن، گذراندن دوره کاراموزی در آلمان می باشد. آلمان انتخاب اصلی بسیاری از دانشجویان خارجی و فارغ التحصیلان تازه کار در سراسر جهان برای کارآموزی یا آموزش های حرفه ای در حوزه مورد علاقه خود، در موسسات مختلف و شرکت ها می باشد.

کشور آلمان افرادی را که به دنبال شغل یا فرصت آموزش هستند پشتیبانی می کند. اگر می خواهید در آلمان شغلی بیابید و به کار در آلمان بپردازید، دوره های اوسبیلدونگ گزینه خوبی برای تحصیل و شرکت در یک برنامه آموزش حرفه ای است.  آنها یا مستقر در مدرسه هستند و صرفاً در یک مدرسه برگزار می شوند، یا کلاسها را با آموزش عملی در یک موسسه یا شرکت (“آموزش دوگانه یا فنی و حرفه ای”) ترکیب می کنند. پس از اتمام یک برنامه آموزش حرفه ای، شما یک کارمند ماهر می شوید (متخصص واجد شرایط). کارمندان ماهر در آلمان در مقایسه با کارگران غیر ماهر، درآمد بیشتری برای خود کسب می کنند. بنابراین، تکمیل یک برنامه آموزش حرفه ای ممکن است یک گام مهم در جهت ایجاد حرفه در آلمان باشد.

در این مقاله قصد داریم به موضوعات زیر بپردازیم:

آوسبیلدونگ یا کارآموزی در آلمان چیست؟

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 3 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به  دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می گردد. در برخی از آوسبیلدونگ ها می توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید

شرایط آوسبیلدونگ یا کارآموزی در آلمان

هم اکنون نزدیک به 400 رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارند. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید. البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند.

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی آوستبیلدونگ

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها آوسبیلدونگ مدرسه ای می باشد. در آوسبیلدونگ مدرسه ای مدت زمان تحصیل بیشتر از کار عملی می باشد. در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می شود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف چه خصوصی و چه دولتی ارائه می شود. در این نوع آوسبیلدونگ به طور معمول به جز رشته ی پرستاری دستمزدی را دریافت نمی کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای 10 ساعت اجازه کار مجزا  را نیز دارید.

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان یا آوسبیلدونگ

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • پرداخت هزینه 60 یورویی برای درخواست
 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه
 • تأییدیه کتبی توسط یک شرکت آموزش فنی و حرفه ای
 • تمکن مالی کافی برای زندگی در آلمان

کمک هزینه آوسبیلدونگ

در شرایط خاص، می توانید در طول آموزش حرفه ای مستقر در مدرسه، کمک هزینه دانشجویی (“Schüler-BAföG”) دریافت کنید. “قانون ارتقاء آموزش فدرال” یک برنامه کمک مالی توسط دولت برای کودکان و دانش آموزان مدرسه در نظر گرفته است. میزان پشتیبانی به صورت موردی با حداکثر 590 تا 709 یورو در ماه (از سال 2019) محاسبه می شود. معمولاً نیازی نیست آنچه را که به عنوان BaföG دریافت کرده اید، پس بدهید.

برای دریافت کمک هزینه به عنوان یک آلمانی، باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • شما باید در ابتدای آموزش فنی و حرفه ای مدرسه ای خود زیر 30 سال سن داشته باشید.
 • برنامه آموزشی باید حداقل 2 سال طول بکشد.
 • شما نباید قبلاً یک برنامه آموزش فنی و حرفه ای مستقر در مدرسه را که در آلمان به رسمیت شناخته شده است، انجام دهید.
  • شهروندان غیر آلمانی فقط در صورتی این پشتیبانی را دریافت می کنند که:
  • مجوز تسویه حساب (یا اقامت دائم آلمان) را دارند.
  • سن آنها کمتر از 24 سال باشد.
  • آنها حداقل برای مدت 15 ماه در آلمان اقامت قانونی دارند.
  • آنها حداقل 5 سال در آلمان بوده اند و در این مدت به کار اشتغال داشتند.
  • حداقل یکی از والدین آنها در طی شش سال گذشته در کل حداقل سه سال در آلمان بوده است، در حالی که مشغول به کاری سودمند بوده اند.

کمک هزینه آوسبیلدونگ برای پناهندگان

پناهجویان حق دریافت BAföG یا کمک هزینه را ندارند. اما طبق قانون مزایای پناهجویان، می توانید از آموزش فنی و حرفه ای مستقر در مدرسه را استفاده می کنند. می توانید کمک هزینه مسکن یا “Wohngeld” را درخواست کنید، که یک کمک مالی برای کمک به شما در پرداخت اجاره بها است. پیش نیاز دریافت کمک هزینه مسکن، سن قانونی و زندگی مستقل از والدین شما است.

ویزای کارآموزی در آلمان⁣ برای چه کسانی می باشد؟

هر شخصی که علاقه مند باشد، فارغ از سن، جنسیت، دیدگاه های مذهبی و غیره، می تواند در زمینه مورد علاقه خود برای انجام کارآموزی یا آموزش در آلمان اقدام کند. شرایط لازم برای انجام کارآموزی به شرکت یا موسسه ای که آن را ارائه می دهد بستگی دارد. برخی از آنها ممکن است تسلط به زبان آلمانی را بخواهند. درحالی که برخی دیگر اگر قادر به صحبت کردن به زبان آلمانی هم باشید، راضی هستند.

با این حال، شرط بسیار مهم برای شما این است که قبل از سفر به آلمان، کارآموزی یا آموزش را پیدا کنید. به خصوص اگر شما صاحب گذرنامه یکی از کشورهایی باشید که شهروندان آن برای گرفتن اجازه ورود و ماندن در آلمان مجبور به گرفتن ویزا هستند.

شما می توانید آموزش و فرصت های کارآموزی در آلمان را بصورت آنلاین بررسی کنید. باید بدانید که همه شرکت ها و موسسات کارورزی در آلمان مبلغی نمی پردازند. بنابراین با دقت بررسی کنید که آیا سازمان محلی که می خواهید به عنوان کارآموز یا کارورز در آن شرکت کنید، به شما مبلغی پرداخت می کند یا خیر.

زندگی در آلمان هزینه های خود را دارد. بنابراین باید در نظر داشته باشید که حتی اگر به شما هزینه ای پرداخت می شد، تأمین هزینه های خود با پرداخت های کارورزی برای شما سخت خواهد بود.

⁠⁣مراحل درخواست ویزای کاراموزی

در اینجا مراحل دریافت ویزای آلمان را برای شما به تفصیل ذکر کرده ایم:

 1. بسته به هدف بازدید شما از آلمان، لطفا نوع ویزا مناسب مورد نیاز خود، هزینه ویزا و کلیه مدارک مورد نیاز را آماده کنید.
 2. فرم درخواست را تکمیل و امضا کنید و قبل از درخواست، کلیه مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
 3. لطفا اطمینان حاصل کنید که فرم را به طور کامل تکمیل کرده اید، هنگام شرکت در قرار ملاقات ویزا، چاپ کرده، امضا شده همراه خود بیاورید.
 4. فرم های دست نویس پذیرفته نمی شوند.
 5. درخواست وقت بدهید.
 6. اجباری است که قبل از مراجعه به مركز برنامه، جلسات خود را رزرو كنید تا مدارك خود را برای ویزای آلمان ارسال كنید.
 7. تمام درخواست های ویزا تنها در صورتی پذیرفته می شوید که قرار قبلی را تعیین کرده باشید.
 8. به مرکز درخواست ویزا بروید.
 9. هنگام ورود، مشخصات شما چک می شود. لطفاً به موقع حضور یابید، اگر بیش از 10 دقیقه تأخیر داشته باشید، سفارتخانه نمی تواند درخواست ویزا شما را بررسی کند.
 10. مراحل ارسال به طور کلی 10 دقیقه طول می کشد.
 11. مدارک و فرم درخواست ویزا بررسی و تأیید می شوند. لطفاً اطمینان حاصل کنید که:
  ▪️کلیه اسناد شما به روشی که در چک لیست آورده شده است تنظیم می شوند.
  ⁣▪️فرم درخواست شما کامل و امضا شده است.
 12. در صورت تکمیل موارد، گذرنامه و فرم درخواست و اسناد به طور موقت توسط کنسولگری دریافت می شود. لطفاً توجه داشته باشید که نمی توانید گذرنامه را در طی مراحل درخواست با خود ببرید.
 13. اگر مجبور شوید گذرنامه خود را به هر دلیلی دریافت کنید درخواست لغو خواهد شد و باید مجدداً اقدام به درخواست خود کنید.
 14. پس از تأیید درخواست شما، تمام اطلاعات فرم درخواست وارد سیستم آنلاین کنسولگری آلمان می شود و یک نسخه چاپی از درخواست خود دریافت خواهید کرد.
 15. این روند معمولاً حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. پس از دریافت فرم چاپی، لطفاً صحت تمام جزئیات را چک کنید در صورت درست بودن اطلاعات فرم را امضا كنید.
 16. توجه داشته باشید که فرم های خردسالان (حداکثر 18 سال) باید توسط هر دو والدین امضا شود. پس از پرداخت ویزا ، رسیدی دریافت می کنید که باید نگه دارید.
 17. پس از اتمام درخواست، بیومتریک با استفاده از اسکن اثر 10 انگشت شما را با اسکنر انگشت دیجیتال ضبط می کند.
 18. این کار معمولاً 7-8 دقیقه برای هر متقاضی طول می کشد.

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما اولین رای دهنده هستید!