کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری است واقع در قاره اروپا در ناحیه شینگن. آلمان با جمعیت غالب بر ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا می باشد. فاصله ایران تا آلمان، از شهر تهران تا شهر برلین برابر با ۳۵۲۳٫۶ کیلومتر و طول پرواز از تهران تا برلین حدود چهار ساعت و نیم است. زبان رسمی این کشور آلمانی و پایتخت آن برلین میباشد. همچنین نوع حکومت در آلمان جمهوری فدرال است.

در این مقاله قصد داریم به موضوعات زیر بپردازیم:
تاریخچه آلمان

تاریخچه آلمان

کشور آلمان تا قبل از سال 1871 میلادی در وضعیت متحد قرار نگرفته بود.  پایتختی نداشت. در آن زمان بخش هایی از امپراطوری روم قرون وسطی دیده شده است. در سال 1815 پس از کنگره وین، کنفدراسیون در شهر فرانکفورت frankfurt تشکیل شد. این شهر در سال 1846 با پایتخت آلمان تبدیل شد. در سال 1871 آلمان در وضعیت متحد قرار گرفت. برلین berlin به پایتخت رسمی این کشور تبدیل شد. در سال 1949 میلادی آلمان به دو بخش آلمان غربی و شرقی تقسیم شده است که پایتخت بخش شرقی برلین و بخش غربی، بن نام گرفت. در سال 1990 دو بخش آلمان با هم متحد شدند و برلین پایتخت واحد این کشور شناخته شد. مقر دولت تا سال 1999 میلادی در شهر بن باقی مانده است. برلینberlin در حال حاضر پایتخت رسمی جمهوری فدرال آلمان است. در سال 1989 دیوار برلین فروپاشی شد و اتحاد آلمان در سال 1990 در 20 ژوئن 1991 مجلس فدرال آلمان را در وضعیت تصویب قرار داد.

همسایگان آلمان

این کشور از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد.

نظام سیاسی آلمان به صورت جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت می باشد. عملکرد این ایالت ‌ها در برخی مسائل به صورت مستقل است.

پایتخت آلمان

پایتخت کشور آلمان شهر برلین، بزرگ‌ترین شهر از لحاظ جمعیت و مساحت در این کشور است و در تمام اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. برلین جزء شهرهای ایالتی نیز محسوب می شود، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان است.

طبیعت آلمان

موقعیت جغرافیایی

آلمان با نیروی کار مجرب در بازار اقتصادی و اجتماعی خود، سرمایه عظیم، سطح پایین فساد اجتماعی و اقتصادی و همچنین سطح بالای نوآوری، در جهان اقتصاد و صنعت یکه تازی می کند. آلمان بزرگ‌ ترین اقتصاد ملی اروپا است و هم چنین جزء چهار تولیدکننده بزرگ در سال ۲۰۱۶ در دنیا شناخته شده است.

دریای شمال و دریای بالتیک راه‌های آلمان به آب‌های آزاد هستند. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین با ۸۵۶ کیلومتر، الب ۷۰۰ کیلومتر و دانوب ۶۴۷ کیلومتر هستند. از نظر وضعیت جغرافیایی آلمان از دریای شمال و بالتیک تا رشته‌کوه‌های آلپ در جنوب به پنج ناحیه بزرگ تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • سرزمین‌های پست در شمال
  • رشته‌کوه‌های میانه
  • دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی
  • دامنه‌های کوه‌های آلپ
  • کوه‌های آلپ
شهر های آلمان

گردشگری آلمان

و اما اوضاع گردشگری در آلمان به چه صورت است؟ آیا کشوری با این تعداد کارخانه، با این وسعت صنعت در خودرو سازی و … و این میزان منابع طبیعی، سرمایه گذاری ای در زمینه گردشگری نداشته است؟ اگر اینطور فکر کرده اید، سخت در اشتباه هستید. چون آلمان نهمین کشور پربازدید در جهان است. این کشور در سال ۲۰۱۷ حدود  ۳۷٫۵ میلیون نفر بازدیدکننده داشته است که در نوع خود بی نظیر است.

برلین پایتخت این کشور سومین شهر پر جمعیت در اروپا است. و در سال بیش از ۳۰ درصد از آلمانی‌ ها ترجیح می دهند تا تعطیلات تابستانی خود را در کشور خود بگذرانند. به طور کلی، گردشگری در آلمان اولین فاکتور پیشرفت اقتصادی نیست اما با این حال کمک زیادی به اقتصاد این کشور کرده است.

آب و هوای آلمان

آلمان دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است. زمستان ها نسبتا سرد و تابستان ها معتدل است.  تفاوت دما در مناطق مختلف تقریبا یکسان است. دمای هوا در ماه دی به سه درجه سانتی گراد و در تیر ماه به ۲۲ درجه سانتی گراد می رسد.  اگر به زندگی در یکی از مهمترین قطب های اقتصادی اروپا علاقمندید ولی آب و هوا نیز برایتان اهمیت دارد، شهرهای استوتگارت و هایلدبرگ گزینه مناسبی برای شما خواهد بود زیرا گرمترین شهرهای آلمان هستند.

cfhk hglhkd

زبان رسمی آلمان

زبان آلمانی زبان رسمی مردم کشور آلمان است. حدود ۹۵٪ مردم این کشور به این زبان گویش می‌کنند. دو گویش اصلی این زبان، آلمانی معیار (آلمانی بالا) و آلمانی پایین است. زبان تلویزیون‌ های رسمی و همچنین زبانی که به مهاجرین آموزش داده می‌شود، زبان آلمانی بالا می باشد. بیشتر مردمی که با گویش  آلمانی بالا صحبت می کنند در جنوب آلمان و مردمی که با گویش  آلمانی پایین صحبت می کنند در شمال آلمان زندگی می‌کنند.

اقتصاد آلمان

آلمان در مرکز قاره اروپا قرار دارد. آلمان به آب ‌های آزاد از طریق دریای شمال و دریای بالتیک دسترسی دارد. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین، الب و دانوب هستند. آب ‌و هوای آلمان، معتدل قاره‌ای است و بادهای آلمان غالبا از سمت غرب می‌وزند.

کشور آلمان در اتحادیه اروپا تعیین کننده قانون می باشد و جالب است بدانید آلمان مدافع سیاسی و اقتصادی کل اتحادیه اروپا می باشد. آلمان از اول ژانویه سال ۲۰۰۲ یورو را به عنوان واحد پول مشترک در تمام اروپا انتخاب نمود. از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا (از لحاظ سرمایه) ۳۷ شرکت در آلمان هستند. ده شرکت برتر به ترتیب دایملر، فولکس واگن، آلیانتس (سودده‌ ترین)، زیمنس، دویچه بانک، ا.آن، دویچه پست، دویچه تلکوم، مترو و BASF هستند. از برندهای معروف آلمان می‌توان به BMW، مرسدس بنز، آدیداس، پورشه، نیوآ و فولکس واگن اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های زندگی در آلمان می توانید مقاله مرتبط را مطالعه کنید.

ویزای کار

اشتغال و درآمد آلمان

کشور آلمان نیاز شدید به نیروی کار دارد. بنابراین با توجه به قوانین این کشور، متخصصین جهت کار می توانند ویزای کاری دریافت نمایند. با توجه به آخرین آمار در سال ۲۰۲۰، حدود ۴۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور مشغول به کار هستند. از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۲٫۳ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار هستند که نرخ بیکاری بین این افراد (۷۴-۱۴ ساله) ۳٫۲٪ است.

حداقل دستمزد در آلمان در سال ۲۰۲۰، ۹.۳۵ یورو در هر ساعت یا تقریبا ۱۵۸۴ یورو در هر ماه است. حداقل دستمزد فدرال تقریبا به تمام کارکنان، از جمله کارگران خارجی، کارگران نیمه وقت، کارآموزان (تحت شرایط خاص) و افرادی که در دوره آزمایشی مشغول به کار هستند، اعمال می‌شود. اضافه کاری نیز باید در همان سطح پرداخت شود. کارگران موقت در آلمان دارای حداقل میزان دستمزد هستند.

hglhkd

مهاجران آلمان

آلمان کشوری مهاجر پذیر است که انواع مختلف ویزا را به مهاجرین ارائه میدهد. بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هسن، هامبورگ، برلین و بادن-وورتمبرگ است. مهاجران به شکل کلی در تمام شهر های آلمان زندگی میکنند. می توان گفت زندگی در آلمان بسیار مناسب خارجی ها می باشد. چراکه افراد اکثرا خارجی هستند و کسی تعصب خاصی بر ملیت ندارد. در ایالت ‌های جدید، اتباع خارجی کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل می دهند. بالاترین میزان مهاجران را هامبورگ به خود اختصاص داده ‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعه مهاجر آلمان را ۸٫۲ ٪ قزاق‌ها، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۱۷٫۹٪ ترک تباران، ۸٫۷ ٪ روس‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی ها تشکیل می دهند.

میزان رضایت مهاجران آلمان

ثبات اقتصادی و رفاه اجتماعی بالا  باعث افزایش تعداد مهاجران به کشور آلمان شده است. این موضوع در رابطه با ایرانیان نیز صدق می کند. در سال 2017 تعداد افرادی که از طریق اقامت کارآفرینی و ثبت شرکت وارد کشور شده اند، 22% افزایش داشته است. ایرانیان در زمینه های مختلفی اقدام به اخذ اقامت کارآفرینی و شرکت کرده اند که برخی از آنها عبارتند از:

شرکت های خدمات در زمینه بهداشت و درمان، حمل و نقل، فضای امنیتی کودکان و …. کشور آلمان بستر مناسبی را برای کارآفرینان فراهم کرده تا جایی که توانسته رتبه نهم در زمینه درآمدزایی را به خود اختصاص دهد.

فرهنگ و هنر آلمانی ها

آداب و رسوم و فرهنگ آلمان

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هسن، هامبورگ، برلین و بادن-وورتمبرگ است. در ایالت ‌های جدید، اتباع خارجی کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل می دهند. بالاترین میزان مهاجران را هامبورگ به خود اختصاص داده ‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعه مهاجر آلمان را ۸٫۲ ٪ قزاق‌ها، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۱۷٫۹٪ ترک تباران، ۸٫۷ ٪ روس‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی ها تشکیل می دهند. آشنایی با راه های مهاجرت به آلمان:

ارزش‌ های مردم آلمان

آلمانی ‌ها برای ساختار، حریم و دقت ، ارزش بسیاری قائل هستند. مدیریت زمان در این کشور بسیار اهمیت دارد. فرهنگ تنها به معنی تعامل یا ظواهر مردم یک کشور نیست. طرز تفکر و دستاوردهای هنری و خلاقانه نیز از اولویت های مردم آلمان به شمار می رود. آلمان با موسیقی کلاسیک خود، دنیا را متحول کرد و  آهنگ‌سازان بزرگ آلمانی مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز شهره جهان می باشند.

مذهب مردم آلمان

در کشور آلمان دین و دولت از هم جدا هستند. آلمانی ها بر این باورند که نبایستی به دلیل داشتن گرایش مذهبی یا ضد دینی برای شخص، گروه یا فرقه ای، تبعیض قائل شد. هیچ گروهی به دلیل گرایش مذهبی، بهره مند از حق سیاسی ویژه ای نمی باشد.

قانون اساسی آلمان، دولت را موظف به بیطرفی در امور مربوط به دین می کند. به شرط احترام به قانون، همه ادیان آزادند و پیروان آن ها می توانند امور داخلی خود را به میل خویش سامان دهند. تقسیم بندی آماری جمعیت در آلمان به اعتبار گرایش مذهبی (اواخر 2004) از این قرار است:

  • پیروان کلیسای کاتولیک 25.9 میلیون برابر با 31.4 درصد کل جمعیت
  • پیروان مجموعه کلیساهای پروتستان 25.63 میلیون برابر با 31.1 درصد
  • بدون باور دینی 23.4 میلیون
  • پیروان اسلام 3.3 میلیون
  • پیروان یهودیت 210 هزار نفر

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما اولین رای دهنده هستید!