در این مقاله قصد داریم به موضوعات زیر بپردازیم:

 1. زبان رسمی ترکیه
 2. گروه ‌های قومی کوچکتر ترکیه
 3. تاثیر زبان فارسی در زبان رسمی ترکیه
 4. چند نفر به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند؟
Turkish

زبان رسمی ترکیه

زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی می باشد، پیش از صحبت در رابطه با زبان ترکی مطالعه ی نقش کشور ترکیه تا حدی ضروری است. با توجه به تاریخچه ترکیه ، این کشور نقشی سخت و قابل احترام در تاریخ بشریت ایفا کرده؛ از عصر حجر تا به امروز ترکیه مهد بسیاری از تمدن ها بوده و بیشتر از 2500 بنای تاریخی در محدوده این کشور وجود دارد. از قرون وسطی تا جنگ جهانی اول امپراطوری عثمانی نفوذ خود را در جهان گسترش داد و یکی از نیرومندترین کشورهای آسیا و اروپا بود.

با توجه به نفوذ گسترده ی دولت عثمانی زبان ترکی از با نفوذترین روش های ارتباطی در معاملات تجاری و سیاسی در سرزمین های متاثر از امپراطوری عثمانی بود. در حال حاضر بین 61 تا 73 میلیون نفر در دنیا به زبان ترکی استانبولی سخن می گویند که این عدد بیش از %40 تمامی ترک زبان های دنیا را شامل می شود. این بدان معناست که زبان ترکی استانبولی پرکاربردترین زبان بین تمام زبان های دنیاست.

همان طور که گفته شد زبان رسمی کشور ترکیه ترکی استانبولی است ولی در کنار آن زبان‌ های:

 • کردی
 • ارمنی
 • زازاها
 • ترکی آذربایجانی در میان گروه ‌های قومی استفاده می‌ شود.
!APPLY FOR THIS OFFER NOW
اگر که فکر میکنید این روش مناسب شما برای مهاجرت می باشد، از طریق این لینک میتونید اپلای کنید

گروه ‌های قومی کوچکتر ترکیه:

 • لاز
 • عرب
 • گرجی‌
 • چرکس

به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده ‌اند.

زبان ترکی زبان رسمی و مادری ساکنان کشور ترکیه می باشد و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا محسوب می شود. بخشی از مردم کشورهای مشترک المنافع و بعضی از نقاط جنوب شرقی اروپا و برخی از مناطق خاورمیانه به این زبان تکلم می نمایند. آذری (آذربایجان) ، قفقازی و ترکمنی نیز گروهی از زبان ترکی به شمار می رود. زبان ترکی از گروه زبانی اورال – آلتانی می باشد.

گروههای کوچکتر ذیل تقسیم می شود :

 • گروه آسیای مرکزی مانند گرگ تورک ، ازبک و قرقیز
 • گروه جنوب غربی مانند ترکی عثمانی ، ترکی آذری و ترکمنی
 • گروه شمال غربی مانند تاتار و قزاق
 • گروه سیبری جنوبی مانند اویرات ، آبکان و تروا
 • گروه سیبری شمالی مانند یاکوت
 • گروه جرواش (شمالی ) در ناحیه و لگا
school
 

تاثیر زبان فارسی در زبان رسمی ترکیه

زبان رسمی سلاطین عثمانی فارسی بود؛ می توان به وضوح در آثار تاریخی این کشور این موضوع را مشاهده کرد. تا اینکه آتاتورک فارسی زدایی را از زبان ترکی انجام داد و این مسئله ضربه بزرگی از لحاظ فرهنگی به زبان ترکی وارد کرد، از جمله مشکلات به وجود آمده میتوان به خواندن مولانا و مثنوی اشاره کرد که ترک ها را با مشکل رو به رو کرد.اکنون چهار موسسه در ترکیه مشغول بررسی بر روی زبان ترکی عثمانی و الفبای فارسی هستند تا ارتباط خود را با گذشته ادبی شان در دوران پیش از آتاتورک برقرار کنند.

زبان ترکی استانبولی در چه مناطقی از جهان صحبت می‌شود؟

ترکی زبان رسمی ترکیه و از زبان‌های رسمی قبرس شمالی است. در حقیقت، بخش شمالی قبرس خودش را جمهوری ترک قبرس شمالی می‌نامد و خود را ایالتی مستقل می‌پندارد. در سال 1974، ترکیه پس از کودتای نظامی به‌ شمال قبرس حمله کرد. از آن زمان به بعد، ترک‌های قبرس در یک‌سوم شمالی جزیره و یونانی‌های قبرس در دوسوم جنوبی جزیره زندگی می‌‌کنند. نیروهای سازمان ملل متحد از مرز پاسداری می‌کنند اما نه سازمان ملل متحد و نه هیچ کشور دیگری به‌جز ترکیه استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی را به رسمیت نمی‌شناسد.

چند نفر به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند؟

تقریباً 78 میلیون نفر در دنیا زبان ترکی استانبولی را به‌عنوان زبان مادری و چندین میلیون نفر دیگر نیز به‌عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. اکثر ترک‌زبان‌ها- بیش از 74 میلیون نفر – در ترکیه زندگی می‌کنند.

!APPLY FOR THIS OFFER NOW
اگر که فکر میکنید این روش مناسب شما برای مهاجرت می باشد، از طریق این لینک میتونید اپلای کنید

حرف آخر:


زبان ترکی یکی از زبان های شیرین که طرفداران خیلی زیادی در ایران دارد. خیلی کمک کننده هست تا قبل از مهاجرت به ترکیه زبان این کشور رو بدونید.

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 4.8 / 5. تعداد نظرات: 4

شما اولین رای دهنده هستید!