خدمات درمانی در اسپانیا یکی از مهم ترین ویژگی های این کشور می باشد که سالانه تعداد زیادی متقاضی بخاطر این موضوع اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند. اصولا در کشورهای اروپایی دارای دو خدمات درمانی می باشد ولی در کشور اسپانیا یکی از اینخدمات بصورت رایگان در اختیار مردم می باشد. این خدمات توسط دولت در اختیار مردم قرار می گیرد و برای کسانی که برای تحصیل یا برای کار به این کشور رفته اند بسیار مفید می باشد. اگر شما به دنبال نحوه گرفتن انواع خدمات درمانی هستید می توانید به سایت ریکاب پلتفرم مراجعه کنید و با مشاوران و متخصصان دفاتر مهاجرتی مجرب در این زمینه صحبت کنید.

انواع خدمات درمانی در اسپانیا

خدمات مراقبت های بهداشتی در کشور اسپانیا در میان کشورهای جهان بهترین امتیاز را دارد، تضمین پوشش جهانی بدون پرداخت هیچ هزینه برای بیماران یکی از این موارد در این کشور می باشد. اسپانیا حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در سیستم درمانی این کشور صرف می کنند، در اتحادیه اروپا برای هر هزار نفر بطور مثال 4 پزشک قرار می دهند. این خدمات درمانی در این کشور به دو صورت می باشند که عبارتند از:

 • خدمات درمانی دولتی
 • خدمات درمانی خصوصی

خدمات درمانی دولتی و خصوصی در اسپانیا

خدمات درمانی در این کشور شامل هر دو نوع مراقبت های بهداشتی خصوصی و دولتی است، برخی از بیمارستان ها و مراکز درمانی هر دو نوع خصوصی و دولتی سیستم بهداشت و درمان اسپانیا را ارائه می دهند. شما لازم نیست به بیمه خصوصی سلامت و درمان پزشکی در کشور اسپانیا را داشته باشید معمولا همه نوع از بیمه ها اجازه می دهند تا شما درمان سریع برای روش های غیر ضروری دریافت کنید.

نظام خدمات درمانی دولت اسپانیا

خدمات درمانی دولتی رایگان می باشد و به هر کسی که در اسپانیا زندگی و یا در اسپانیا کار می کند تعلق می گیرد.

همچنین به عنوان مهاجر، شما حق دریافت رایگان خدمات درمانی دولتی را دارید اگر:

 1. در این کشور اقامت دارید یا به کار و استخدام و یا خود اشتغالی مشغول باشید
 2. اقامت در کشور اسپانیا و دریافت مزایا دولتی خاص
 3. در اسپانیا اقامت دارید و به تازگی طلاق گرفته باشید
 4. کودک ساکن کشور اسپانیا باشید
 5. یک زن باردار باشید
 6. کسانی که زیر 26 سال سن و همچنین مشغول تحصیل در اسپانیا باشید
 7. یک مستمری بگیر دولت اسپانیا باشید
 8. اقامت به طور موقت در اسپانیا و دارای یک کارت EHIC داشته باشید

ثبت نام خدمات درمانی دولتی در اسپانیا

نحوه ثبت نام برای بیمه دولتی در اسپانیا برای شما در این مقاله نوشته شده است.

ثبت نام جهت دریافت بیمه خصوصی برای متقاضیان اقامت اسپانیا

اگر در کشور اسپانیا اقامت تمکن مالی، خرید ملک و یا سرمایه گذاری  کرده اید و یا اینکه قصد اقدام جهت این نوع اقامت ها را دارید طبق قوانین موجود نیاز به ثبت نام بیمه درمانی در این کشور را دارید. طبق تغییرات موجود در سفارت کشور اسپانیا در ایران نیز در سال های اخیر ارائه بیمه خصوصی درمانی اجباری شده است.

کارت بیمه خدمات درمانی اروپا (EHIC)

اگر برای شما یک کارت EHIC توسط یک دولت عضو اتحادیه اروپا صادر شود شما در اسپانیا در حین بازدید یا اقامت موقت می توانید از خدمات درمانی آن کشور استفاده کنید. شما همچنین می توانید از این کارت در زمان تحصیل در اسپانیانیز استفاده کنید. شما می توانید برای دریافت هر گونه خدمات درمان پزشکی EHIC لازم از طریق سیستم دولتی برای کاهش هزینه یا رایگان شدن استفاده کنید. این کار در مواردی که بیماری به گونه ای است که شما نمی توانید صبر کنید تا زمانی که به خانه بازگردید. اما در این موارد دسترسی به مراقبت های بهداشتی خصوصی نمی دهد.

رفتن به مطب دکتر در اسپانیا

در اسپانیا، مراقبت از سلامت اولیه از طریق یک مرکز بهداشت، و یک دکتر عمومی انجام میگیرد. قبل از اینکه شما به دکتر مراجعه کنید، نیاز است ثبت نام کنید. هر مرکز بهداشت احتمالا حدود 6 پزشک دارد و شما ممکن است در هر بار بازدید با یکی از این دکترها رو به رو شوید. پزشکان ممکن است هر دو نوع خدمات چه خصوصی و چه دولتی را ارائه بدهند. شما مطمئن شوید که کدام نوع از مراقبت های بهداشتی را می خواهید. ممکن است هر بار عمل جراحی جداگانه ای را برای بیماران خصوصی و دولتی نیاز داشته باشد. شما باید یک جزوه به نام Carta de Derechos Y Deberes (منشور حقوق و تعهدات) که مجموعه از حقوق را به عنوان یک بیمار گفته شده را حتما مطالعه کنید.

خدمات درمانی در اسپانیا – مراجعه به متخصص

اگر می خواهید توسط یک پزشکی متخصص در کشور اسپانیا ویزیت شوید. نیاز است توسط یک دکتر خانوادگی به آن متخصص مراجعه کنید. اگر شما بیمه درمانی خصوصی داشته باشید، قادر خواهید بود به یک متخصص بسیار سریع تر از مراجعه از طریق سیستم های دولتی مراجعه کنید.

خدمات درمانی در اسپانیا – بیمارستان

در مواقع ضروری شما می توانید مستقیما به بیمارستان مراجعه کنید. تنها بیمارستان های عمومیمی باشند که خدمات درمانی رایگان را ارائه می دهند. برخی از بیمارستان ها هر دو نوع خدمات خصوصی و خدمات درمانی دولتی را ارائه می دهند، بنابراین مطمئن شوید که کارکنان می دانند که چه نوع خدماتی را شما می خواهید. هنگامی که شما به بیمارستان مراجعه میکنید نیاز است کارت تأمین اجتماعی خود را برای اثبات بیمه خصوصی یا دولتی به بیمارستان نشان دهید.

خدمات درمانی در اسپانیا – داروخانه ها در اسپانیا

 • شما می توانید یک نسخه را به هر داروخانه ای که میخواهید تحویل دهید.
 • داروخانه ها معمولا یک فروشگاه با یک علامت بزرگ صلیب سبز در خارج می باشند.
 • اگر شما از یک بیمارستان مرخص شویدو نیاز به دارو دارید، شما باید گزارش پزشکی بیمارستان را به یک داروخانه داده تا نیاز شما برآورده شود.
 • داروسازان همچنین می توانند مشاوره سلامت و راهنمایی در مورد مسائل بهداشتی را نیز فراهم کنند.

خدمات درمانی در اسپانیا – مراجعه به دندانپزشک در اسپانیا

درمان دندان توسط سیستم خدمات درمانی دولتی صورت میگیرد، مگر در مواقع اضطراری که تحت پوشش بیمه نباشند. شما باید برای درمان دندان خود پرداخت داشته باشید مگر اینکه شما دارای بیمه خدمات درمانی خصوصی باشید. شما با جستجو در دفترچه تلفن می توانید دندان پزشکی مورد نظر خود را پیدا کنید. فقط قبل از مراجعه به دندان پزشکی باید تماس بگیرید تا یک وقت ملاقات برای شما ست شود.

خدمات درمانی در اسپانیا – خدمات اورژانسی

خدمات اورژانسی بصورت رایگان در همه بیمارستان های دولتی و برای همه افراد حتی آنهایی که بیمه درمانی نداشته باشند ارائه می شود. خدمات اورژانسی در اسپانیا در سطح بسیار بالایی با پرسنل فوق العاده آموزش دیده و ماهر مهارت های اورژانسی انجام می شود. سرعت خدمات اورژانسی که دریافت می کنید بستگی به اورژانسی بودن شرایط شما دارد. مراکز اورژانسی که با نام اورژانس شناخته می شوند بدون تعطیلی و در همه روزهای سال می باشد.

خدمات درمانی در اسپانیا – کلینیک های خصوصی

کلینیک های خصوصی فراوانی در کشور اسپانیا وجود دارد. سیستم سلامت و درمان خصوصی در اسپانیا بسیار عالی تر از خدمات دولتی می باشد و خدمات درمانی که ارائه می دهند در حد فوق العده خوب می باشد. لازم به ذکر است که اگر از بیمه تامین اجتماعی اسپانیا استفاده نمی کنید از بیمه درمان خصوصی بهره مند شوید. کیفیت بیمارستان های خصوصی بسیار بالاتر از بیمه دولتی این کشور است ولی مراقبت های این بیمارستان ها با بیمارستان های دولتی هر دو یکسان می باشد.

خدمات درمانی در اسپانیا – هزینه دارو

شما مجبور به پرداخت درصدی از هزینه داروهای تجویزی که دکتر می نویسد هستید.

این پرداخت بستگی دارد که درآمد شما و سن شما چقدر باشد که عبارتند از:

 • اگر شما درآمد سالانه کمتر از 18،000 یورو  است شما مجبور به پرداخت 40 درصد از هزینه های دارو می باشد
 • اگر درآمد شما سالانه بین 18،000 و 100.000 یورو  است شما 50 درصد هزینه را بایستی پرداخت کنید
 • اگر بیش از 100،000 یورو باشد شما بایستی 60 درصد را پرداخت کنید
 • بازنشستگان دولت نیز بایستی 10 درصد را پرداخت کنند
 • اگر بازنشستگان درآمد بیش از 100،000 یورو باشد، در این صورت آنها بایستی 60 درصد مبلغ را پرداخت کنند

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 3 / 5. تعداد نظرات: 2

شما اولین رای دهنده هستید!