کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان در قاره اروپا واقع شده و پرجمعیت ترین کشور اروپا می باشد. این کشور از شمال با دریای شمال دانمارک و دریای بالتیک و از شرق با لهستان و جمهوری چک. از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با کشورهای فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. کشور آلمان به 16 ایالت تقسیم شده که براساس قانون فدرال آلمان هر یک از ایالات های کشور آلمان، خود دارای دولت و قانون اساسی و تا حد زیادی خود مختار بوده و براساس قوانین داخلی خود مدیریت می شود ولی در برخی از مسائل مانند مسائل خارجی و مسائل دفاعی تحت اختیار دولت مرکزی می باشد. البته ناگفته نماند که شهرهای هامبورگ، برلین و برمن تنها شهرهای مهم کشور آلمان هستند که ایالت نیز محسوب می شوند. دو ایالت برلین و هامبورگ فقط یک شهراند و ایالت برمن نیز فقط از دو شهر تشکیل می شود. 13 ایالت دیگر دارای چندین شهر و روستا می باشند.

فهرست ایالات آلمان:

ایالات کشور آلمان - بادن-وورتنبرگ

1.ایالات های کشور آلمان – ایالت بادن-وورتمبرگ

ایالت بادن-وورتمبرگ یکی از 16 ایالت آلمان که پایتخت آن شهر اشتوتگارت می باشد. این ایالت سومین ایالت بزرگ آلمان به ‌شمار می رود. ایالت بادن-وورتمبرگ تنها ایالت آلمان است که ساکنان آن در یک همه‌ پرسی، رأی به تشکیل آن دادند و به شکل کنونیدرآمده است که این همه ‌پرسی در ۹ دسامبر سال ۱۹۵۱ صورت گرفت.

ایالات کشور آلمان - بایرن

2. ایالات های کشور آلمان – بایرن

ایالت بایرن، بزرگترین و جنوبی‌ ترین ایالت در میان 16 ایالت آلمان است که پایتخت آن شهر مونیخ می باشد. این ایالت از جنوب با اتریش و از شرق با جمهوری چک هم مرز است.

ایالات کشور آلمان - براندبورگ

3. ایالات های کشور آلمان – براندنبورگ

ایالت براندنبورگ در شمال شرقی کشور آلمان واقع شده و یکی از ایالت ‌های جدید آلمان می باشد. مرکز این ایالت شهر پوسدام است و مثل کمربندی که به کمربند  (Speckgürtel) معروف است، پایتخت این کشور، برلین، را در بر می ‌گیرد. از نظر مساحت این ایالت، بزرگترین ایالت آلمان محسوب می‌ شود ولی تراکم جمعیت در براندنبورگ زیاد نیست. شهر پوسدام، پایتخت این ایالت به دلیل داشتن امکانات زیربنایی، معماری زیبا و نزدیکی به پایتخت، از سطح زندگی بالایی برخوردار است.

ایالات کشور آلمان - برلین

4. ایالات های کشور آلمان – برلین

برلین، پایتخت کشور آلمان و بزرگترین شهر از لحاظ جمعیت و هم مساحت است و در کل اتحادیه اروپا بعد از خروج بریتانیا مقام اول را دارد. همچنین برلین یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از ایالت ‌های 16‌ گانه آلمان می باشد. شهر برلین، بزرگترین و از نظر تاریخی مهم‌ ترین ایالت آلمان است. جاذبه ‌های تاریخی و فرهنگی این شهر سبب شده که برلین به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل شود.

برمن یکی از شهرهای آلمان و مرکز ایالت برمن می باشد. برمن از نظر جمعیت دهمین در کل آلمان می ‌باشد و بندر برمرهافن در شهرهای ایالت برمن واقع است. برمن یکی از زیباترین مجموعه‌ های شهرسازی است.

ایالات های کشور آلمان - برمن

5. ایالات کشور آلمان – برمن

برمن یکی از شهرهای آلمان و مرکز ایالت برمن می باشد که دارای یکی از زیباترین مجموعه‌ های شهرسازی است . شهر برمن دومین شهر پرجمعیت در شمال آلمان و دهمین در کل آلمان می ‌باشد و بندر برمرهافن به عنوان شهرهای ایالت برمن هستند.

ایالات کشور آلمان - تورنگن

6. ایالات های کشور آلمان – تورینگن

ایالت تورینگن یکی از 16 ایالت آلمان است که پایتخت آن شهر ارفورت است. این ایالت به 17 بخش تقسیم می ‌شود که عبارتند از:

 • آلتن بورگر لند
 • آیشفلد
 • گوتا
 • گرایز
 • هیلدبورگن‌هازن
 • لیم کرایز
 • کیف‌هاوزرکرایز
 • نوردهاوزن
 • سالی‌هولزلند
 • سالی اورلا
 • سالفلد رودول اشتات
 • اشمال‌کالدن ماینینگن
 • زومیردا
 • زونبرگ
 • وارت‌بورگ‌کرایس
 • وایمرار لند

ایالات کشور آلمان - راینالد-فالتز

7. راینالد-فالتز

ایالت راینلاند فالتس، یکی از 16 ایالت آلمان می باشد که پایتخت آن شهر ماینتس است. این ایالت مهم طبق معاهده ورسای به مدت 50 سال در اختیار متفقین بود.

ایالات کشور آلمان - زارلاند

8. ایالات های کشور آلمان – زارلاند

ایالت زارلاند، یکی از 16 ایالات های کشور آلمان است و پایتخت این ایالت شهر زاربروکن می باشد. در این ایالت که در آن حدود یک میلیون نفر زندگی می ‌کنند یک ایالت کوچک در جنوب غربی آلمان است و هم ‌مرز ایالت راینلاند-فالتس و دو کشور لوکزامبورگ و فرانسه می باشد. ایالت زارلاند نسبت به سایر ایالات های کشور آلمان، ایالتی جوان است.

ایالات کشور آلمان - زاکسن

9. زاکسن

ایالت زاکسن در شرق آلمان واقع شده و مرکز این ایالت شهر درسدن است. این ایالت از شمال به ایالت براندنبورگ و زاکسن – آنهالت، از غرب به تورینگن، از جنوب به بایرن و جمهوری چک و از شرق به لهستان محدود است.

ایالات کشور آلمان - زاکسن-آنهالت

10. ایالات های کشور آلمان – زاکسن-آنهالت

این ایالت یکی از 16 ایالت آلمان می باشد که پایتخت این ایالت شهر ماگدبورگ است. این ایالت از نظر مساحت هشتمین ایالت آلمان است و از نظر جمعیت دهمین ایالت کشور است. این ایالت یکی از ایالت ‌های تازه آلمان است که تا سال ۱۹۹۰ میلادی بخشی از کشور آلمان شرقی بود.

ایالات کشور آلمان - اشلسویگ- هولشتاین

11. اشلسویگ- هولشتاین

ایالت اشلسویگ – هولشتاین یکی از 16 ایالت آلمان می باشد و پایتخت این ایالت شهر کیل است. قلعه گلوکسبورگ، کاخ-موزه‌ای در شهر گلوکسبورگ، ایالت اشلسویگ-هولشتاین واقع شده است. فرهنگ اشلسویگ-هولشتاین آمیخته‌ای از فرهنگ ‌های آلمانی و دانمارکی می باشد. حدود پنجاه هزار تن از مردم در این منطقه به زبان دانمارکی صحبت می‌ کنند.

ایالات کشور آلمان - مکلنبورگ- فورپومرن

12. مکلنبورگ- فورپومرن

ایالت مکلنبورگ – فورپومن یکی از شانزده ایالت کشور آلمان می باشد که دارای هشت شهرستان است و شهر شورین پایتخت این ایالت است. فهرست شهرهای آن:

 • کیل
 • لوبک
 • فلنسبورگ
 • نوی‌مونستر
 • یوترسن
 • گیزتاخت
 • هوزوم

ایالات کشور آلمان - نوردراین- وستفالن

13. ایالات های کشور آلمان – نوردراین- وستفالن

پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان و چهارمین ایالت از نظر وسعت جغرافیایی است. ایالت نوردراین-وستفالن در غرب کشور آلمان قرار دارد. مساحت آن 34080 کیلومتر مربع و جمعیت آن 18 میلیون نفر است. مرکز این ایالت دوسلدورف و بزرگ‌ترین شهر آن کلن است. چهار شهر از ده شهر بزرگ آلمان، کلن، دوسلدورف، دورتموند و اسن در این ایالت قرار دارند.شهر بن پایتخت سابق جمهوری فدرال آلمان(آلمان غربی) در این ایالت قرار دارد.نوردراین-وستفالن از شمال به ایالت نیدرزاکسن، از شرق به ایالت هسن، از جنوب به راینلاند-فالتز و از مغرب به هلند و بلژیک محدود است. در حال حاضر این ایالت توسط حزب‌های دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان اداره می‌شود.

این ایالت به سه بخش عمده تقسیم شده‌است:

راین‌لاند:

رگیشس لاند.

آیفل

آخن

نیدرراین

راین‌شینه

کلن/ بن

وستفالن:

مونستر لاند

میندن-راونزبرگ

هوخ‌شتیفت پادربورن

زاورلاند

تکلنبورگ

لیپه:

لیپر لاند

ایالات کشور آلمان - نیدرزاکسن

14. نیدرزاکسن

ایالت نیدرزاکسن یا ساکسونی سفلی یکی از 16 ایالت کشور آلمان می باشد که در شمال غرب این کشور واقع شده ‌است. پایتخت آن شهر هانوفر است. این ایالت نزدیک به هشت میلیون نفر جمعیت دارد و از لحاظ وسعت رتبه دوم و از لحاظ جمعیت رتبه چهارم را در آلمان در اختیار دارد.

ایالات کشور آلمان - هامبورگ

15. ایالات های کشور آلمان – هامبورگ

شهر هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان و همچنین هشتمین در اتحادیه اروپا می باشد و سومین بندر بزرگ در اروپا بعد از آنتورپ و روتردام است. این شهر یک شهر ایالتی است به عبارتی یکی از شانزده ایالت آلمان نیز به‌ شمار می ‌آید.

ایالات کشور آلمان - هسن

16. هسن

ایالت هسن یکی از 16 ایالت کشور آلمان می باشد که پایتخت آن شهر ویسبادن است. اکثر مردم این ایالت پروتستان هستند و تنها 26 درصد خود را پیرو کلیسای رومی-کاتولیک می ‌دانند. شهر فرانکفورت بزرگترین شهر این ایالت می باشد که خود به تنهایی 655٬000 نفر جمعیت دارد و جمعیت آن با حومه ‌اش به 2 میلیون می ‌رسد.

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 4 / 5. تعداد نظرات: 2

شما اولین رای دهنده هستید!