هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا یکی از ناراحتی های دانشجویان بین المللی از جمله ایرانیان بوده است که می توانند با درصد بالای بیکاری کشور اسپانیا هزینه ها را بپردازند یا خیر. هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا نسبت به بقیه کشور های غربی اروپا کمتر می باشد و از این رو بسیاری از مهاجران این کشور را به عنوان مقصد اروپایی خود انتخاب می کنند. یکی از اصلی ترین پرسش هایی که برای فرد متقاضی رخ می دهد این است که  هزینه زندگی آن کشور چه قدار می باشد. با توجه به نزدیکی فرهنگ اسپانیایی ها به ایران مهاجرت به اسپانیا از سمت ایرانیان روبه افزایش است و ایرانیان به هزینه ها توجه بسیار دارند.

آب و هوای دلپذیر، حاصل خیزی زمین و همچنین قابل پرداخت بودن هزینه های زندگی، کشور اسپانیا را مهاجر پذیرتر و یا در بسیاری از موارد توریستی پذیرتر کرده است. با این حال باید این نکته را نیز بیان کرد که سطح میانگین حداقل درآمد و حقوق در اسپانیا همچنان پایین می باشد. با این حال می توان به کمک آن به راحتی حداقل های زندگی را فراهم کرد. اگر شما به دنبال اخذ ویزای تحصیلی کشور اسپانیا و یا به دنبال ویزای کار در اسپانیا هستید می توانید به سایت پلتفرم ریکاب مراجعه فرمایید و با مشاوران و متخصصان دفاتر مهاجرتی به صورت آنلاین یا حضوری راهنمایی بگیرید.

تحصیل در اسپانیا 2020

در این سال های اخیر این کشور تغییرات چشم گیری در سال 2020 از لحاظ اقتصادی داشته و می توانیم شاهد این باشیم که قوانین مهاجرتی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، و همچنین تحصیل در اسپانیا در دانشگاه های برتر اسپانیا در سال 2020 نیز تحت تاثیر بسیاری قرار گرفته است که شامل تمام هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا می شود.

هزینه تحصیل در اسپانیا برای مقاطع مختلف

  • مقطع کارشناسی سالانه به طور میانگین 2500 یورو
  • مقطع کارشناسی ارشد سالانه به طور میانگین 3000 تا 5000 یورو
  • مقطع دکترا ماهیانه به طور میانگین 400 تا 700 یورو

طبق قوانین داخلی دانشگاه‌های اسپانیا، در مقطع دکترا معمولاً بین 100 تا 600 یورو به عنوان هزینه ثبت نام از دانشجو گرفته می شود که این هزینه در طی سال به واسطه خدماتی که به دانشجو ارائه می‌کنند به وی باز گردانده خواهد شد.

هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا به صورت تقریبی

  • اجاره خوابگاه 300 یورو در ماه
  • اجاره آپارتمان به صورت اشتراکی 250 یورو در ماه
  • هزینه تهیه غذا برای یک نفر 150 یورو در ماه
  • سایر هزینه‌های جانبی در حدود 150 یورو در ماه

در کل یک دانشجو با رقمی در حدود 600 تا 700 یورو در ماه می‌تواند از پس هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا برآید و یک زندگی متوسط را در شهر‌های بزرگ اسپانیا اداره کند. این هزینه‌ها در شهر‌های کوچک می‌تواند 200 تا 300 یورو یا کمتر باشد.

کار دانشجویی در اسپانیا

اکثر دانشجویانی که برای تحصیل به اسپانیا می‌روند، تمایل دارند در حین تحصیل کار کنند. اما باید به چند نکته توجه کرد. نخست اینکه پیدا کردن کار برای دانشجویان بین‌المللی، سخت‌تر از مردم عادی است زیرا کارفرماها ترجیح می‌دهند افراد بومی را استخدام کنند؛ از سوی دیگر اکثر دانشجویان کالج در اسپانیا در صنایعی کار می‌کنند که به تجربه یا تخصص بالایی نیاز ندارد. البته دانشجویان دانشگاه‌ها، امکان انجام کارآموزی را نیز دارند.

دانشجویان مقاطع مختلف بر اساس قوانین اسپانیا اجازه دارند هفته‌ای ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهند که به طور متوسط درآمدی معادل ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته خواهند داشت که توسط آن می‌توانند تمام یا بخشی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند.

کارهای نیمه‌وقت در کلوپ‌ها و تفریحگاه‌ها و… دستمزد بالایی ندارند، اما هزینه زندگی در اسپانیا نیز پایین است. همچنین محیط کار در اسپانیا بسیار مفرح بوده و در مورد کارهای تمام‌وقت، ۲۴ روز در سال تعطیل است.

برخی از هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا

نکته: قیمت ها به یورو می باشند.

گوشت 1 کیلو 11
پنیر 1 کیلو 11.77
مرغ 1 کیلو 6.24
تخم مرغ 12 عدد 2.11
گوجه 1 کیلو 1.87
موز 1 کیلو 1.78
سیب 1 کیلو 1.77
پرتغال 1 کیلو 1.61
پیاز 1 کیلو 1.40
سیب زمینی 1 کیلو 1.18
آب معدنی 1.5 لیتر 0.79
سیگار 20 عدد 5.00

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما اولین رای دهنده هستید!