کشور روسیه، پهناورترین کشور جهان و یکی از بزرگترین ووسیع ترین نظام های سیاسی و اجتماعی بوده است که سالیانه پذیرای تعداد بسیار زیادی دانشجوی بین المللی می باشد. این کشور به دلیل وسعت بسیار زیاد و جمعیتی بالا و بالغ بر حدود 145 میلیون نفر، تعداد دانشگاه های دولتی و خصوصی و بین المللی بسیار زیادی دارد. این یکی از مهم ترین دلایلی است که بسیاری از دانشجویان به دنبال مهاجرت تحصیلی به روسیه هستند.کشور روسیه شرایط مناسبی را جهت تحصیل در روسیه و دریافت ویزای تحصیلی روسیه فراهم می آورد.همچنین وجود نزدیکی این کشور با کشور ایران مورد توجه بسیاری از متقاضیان جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور شده است.

چرا تحصیل در کشور روسیه

تحصیل در کشور روسیه با توجه به رنکینگ بالای دانشگاه های کشور روسیه و هزینه های پایین تحصیل در این کشور بسیار پرمخاطب است. تحصیل در رشته هایی همانند پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سایر رشته های تحصیلی متقاضیان بیشتری دارد . تحصیل در مقاطع مختلف ، حق کار هنگام تحصیل و ….. از دیگر مزیت های تحصیل در روسیه است.

ویژگی‌های ویزای تحصیلی روسیه

 1. تحصیل با هزینه مناسب
 2. ارائه یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا
 3. امکان ۱۰ ساعت کار همزمان با تحصیل
 4. بالا بودن سطح مهاجر پذیری
 5. اعتبار دانشگاه ها
 6. پذیرش بون نیاز به ارائه مدرک زبان
 7. بالا بود سطح رفاه اجتماعی
 8. اقتصاد قوی در دنیا
 9. امنیت بالا در منطقه
 10. افزایش روزافزون امید به زندگی

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی روسیه

 • تکمیل فرم درخواست
 • گذرنامه معتبر
 • چند قطعه عکس
 • ارائه نامه پذیرش (برای دریافت ویزا)
 • تمکن مالی
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه مدارک تحصیلی گذشته به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدرک سلامت جسمی
 • نامه عدم سوءپیشینه

مراحل دریافت ویزای تحصیلی روسیه

در مرحله ی اول دریافت ویزای تحصیلی برای دریافت یک دعوتنامه داشته باشید. این دعوتنامه ‌ها را می توانید از دانشگاه مورد نظرتان در روسیه درخواست کنید. سپس از طریق ورود به سایت وزارت رسمی وزارت امور خارجه‌ی کشور روسیه فرم درخواست آنلاین ویزای تحصیلی را پر کنید.

در مرحله ی بعد باید مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی ارائه کنید که عبارتند از:

 • ارائه ی پشتیبانی ویزا
 • گواهی آزمایش HIV (باید در سه ماه گذشته انجام شود)
 • بیمه ی درمانی
 • پاسپورت
 • تمامی مدارک معتبر تحصیلی مثل دیپلم، کارشناسی، کاردانی و…
 • تعهد به عدم ماندن پس از پایان مهلت مجاز ویزا

ثبت درخواست به صورت حضوری

بعد از جمع آوری کردن مدارک مورد نیاز لازم است که درخواست خود را حضوری ثبت کنید. در این مرحله ی هزینه ای بابت ویزای تحصیلی از شما دریافت می‌کنند.

بعد از به پایان رساندن این مراحل باید منتظر جواب کنسولگری بمانید. اینکه نیاز به مصاحبه ی حضوری و یا ارائه ی مدارک بیشتر پیدا خواهید کرد همه بستگی به صلاحیت سفارت کشور روسیه دارد.

مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

عدم احتیاج به ارائه مدرک زبان به سفارت روسیه در ابتدا را می توان یکی از مزایای ویزای تحصیلی روسیه دانست. تحصیل در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر می‌باشد. چون بیشتر رشته های تحصیلی در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. البته شهریه و هزینه این دانشگاه‌ها در تدریس به زبان انگلیسی در مقایسه با تدریس به زبان روسی کمی بالاتر می باشد. اگر دانشجو تمایل داشته باشد به زبان روسی تحصیل کند این امکان برای وی فراهممی شود که شهریه کمتری پرداخت کند.

کار دانشجویی در کشور روسیه

کار دانشجویی با ویزای تحصیلی روسیه تفاوتی با سایر کشورهای اروپایی یا حوضه شینگن ندارد. در کشور روسیه بر اساس مقطع تحصیلی مشخص هر دانشجو می تواند ساعاتی را به کار مشغول بشود و علاوه بر جبران هزینه ها به تجربیات خوبی در این کشور دست پیدا می‌کنند و در صورت تمایل خود را برای تحصیل در این کشور آماده می‌کنند. در مقطع کارشناسی دانشجویان اجازه دارند 10 ساعت در هفته کار کنند. این ساعت کاری برای مقطع کارشناسی ارشد به 20 ساعت و برای دکتری به 30 ساعت در هفته افزایش پیدا می کند. در این دو مقطع تحصیلی در در این کشور با ساعات کاری مجاز می توان تقریبا تمام هزینه های زندگیتان را جبران کنید.

ویزای تحصیلی روسیه (مقطع کارشناسی)

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی منجر به دریافت اقامت تحصیلی در این کشور به مدت طول تحصیل می شود. این دوره آموزشی معمولا چهار ساله می‌باشد. رشته های تحصیلی و برنامه های آموزشی بسیار متنوعی سالیانه برای دانشجویان در این کشور تدارک دیده شده است. یکی از امکانات این ویزا اخذ پذیرش دوره های آموزش زبان روسی در کشور روسیه می‌باشد. اشخاصی که به دنبال تحصیل پزشکی در روسیه هستند، باید حتما زبان روسی را یاد بگیرند و پس از موفقیت در آزمون های ورودی مشغول به تحصیل پزشکی در کشور روسیه شوند. همچنین تحصیل به زبان انگلیسی نیازمند نمره زبان آیلتس 5.5 الی 6 می باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها سالیانه 4 الی 7 هزار دلار است.

ویزای تحصیلی روسیه (مقطع کارشناسی ارشد)

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد نیز یکی دیگر از راه های دریافت اقامت تحصیلی در روسیه می باشد. این دوره های تحصیلی که عمدتا دو ساله می‌باشند، بیشتر به زبان انگلیسی برگزار می شوند. بنابراین یکی از شرایط مهم اولیه ارائه مدارکی است که تسلط شما به زبان انگلیسی اثبات کند. پیشنهاد می شود جهت دریافت پذیرش در دانشگاه های این کشور، نمره زبان آیلتس حداقل 6.5 را ارايه دهید. در برخی موارد، دانشگاه ها از طریق مصاحبه ای آنلاین سطح زبان و سطح علمی دانشجو را ارزیابی می‌کنند و سپس پذیرش وی را صادر می کنند. هزینه تحصیل در این مقطع به صورت متوسط سالیانه بین 4 الی 7 هزار دلار متغیر می باشد.

ویزای تحصیلی روسیه (مقطع دکتری)

پروسه دریافت پذیرش تحصیلی در این مقطع در مقایسه با کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار متفاوت تر است. به این دلیل که دانشجو در مقاطع قبل از طریق خود دانشگاه، پذیرش را دریافت می کرد. ولی در مقطع دکتری نکته خیلی مهم و تاثیر گذار، متقاعد کردن یک استاد راهنما به منظور اعطای پذیرش می باشد. جهت تحصیل در روسیه در مقطع دکتری ارائه مدرک زبان با نمره حداقل 7 آیلتس و مهم تر از آن، ارائه رزومه علمی قوی بسیار در متقاعد کردن آن استاد راهنما تاثیر خواهد داشت. این دوره تحصیلی ۳ الی 4 سال می‌باشد. امکان گذراندن این دوره به زبان روسی نیز وجود دارد که 4 سال به طول می انجامد.

بورسیه و تحصیل رایگان در کشور روسیه

به منظور دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه لازم می‌باشد اشخاص متقاضی در یک رقابت سراسری شرکت کرده و اشخاصی که بالاترین نمرات را در این آزمون به دست می آورند می توانند از برخی بورسیه های دانشگاه‌های روسیه استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است، تحصیل در روسیه به زبان روسی رایگان می باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سن پترزبورگ

 • دانشجویان می توانند از تحصیلات رایگان بهره مند شوند
 • در اختیار قراردادن اسکان و خوابگاه به صورت کاملا رایگان
 • پرداخت هزینه هایی هرچند کوچک جهت امرار معاش روزانه و کمک هزینه
 • امکان پذیرش گرفتن برای بیش از 20 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد
 • متقاضی میبایست در سطح مورد قبولی مسلط به زبان انگلیسی باشد
 • تحصیل به زبان انگلیسی خواهد بود
 • امکان اخذ ویزای همراه دانشجو در این دانشگاه
 • بهره مند بودن از مزایای معافیت مالیاتی
 • امکان تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی

بورسیه دولتی دانشگاه های روسیه

این بورسیه به برخی از دانشجویان برگزیده و مورد تایید به صورت کمک هزینه 25 دلار در ماه اعطا می کند.

بورسیه غیر دولتی دانشگاه های روسیه

در دانشگاه های خصوصی از حدود 200 الی 600 دلار در ماه هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان را حمایت می کند.

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما اولین رای دهنده هستید!