توصیه نامه چیست؟

وقتی شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام می کنید علاوه بر رزومه و Ects به موارد دیگری همچون توصیه نامه نیاز دارید. اعضای هیئت پذیرش ترجیح می‌دهند طرز تفکر دیگران نسبت به شما را بدانند. به همین دلیل می باشد که شما به یک توصیه‌ نامه برای ثبت‌نام نیاز خواهید داشت. تعداد توصیه نامه هم باید دو تا سه باشد البته بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد. توصیه نامه باید بر روی سربرگ دانشگاه پرینت شود.

چه کسی توصیه نامه را باید بنویسید؟

برخی از دانشگاه ‌ها قالب یک توصیه‌ نامه را در وبسایت خود دانشگاه قرار می‌دهند. اما با این حال موارد مورد نظر اعضای جذب چندان واضح بیان نمی‌شود. دقیقا نمی‌توان فهمید که روی چه نکته هایی باید تاکید شود و به طور کلی سبک نوشتن به چه شکل باید باشد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که توصیه نامه‌ها را اصولا اساتید باید بنویسند پس چرا دانشجویان باید این نکات را بدانند. نکته اینجاست که در واقعیت اساتید این وظیفه را به عهده دانشجو می‌گذارند. پس بهتر است با دقت بالا یک توصیه‌ نامه خوب برای خودتان بنویسید و استاد آن را تایید کند.

ساختار توصیه‌ نامه

نکته : توصیه‌ نامه یک سند رسمی است. بنابراین خیلی سعی نکنید خلاقیت به خرج دهید.

 • مقدمه: در این قسمت خودتان (استاد) را معرفی کنید و رابطه‌تان با دانشجو و همچنین از تاثیر شما بر دانشجو و مدت زمان آشناییتان بگویید.
 • محتوا: در این قسمت باید دلیل خود را درباره صلاحیت دانشجو برای آن دوره بیان کنید. در رابطه با پیشینه تحصیلی، فعالیت‌ها و خصوصیات فردی شما باید صحبت بشود.
 • خاتمه: در این قسمت استاد باید یک جمله پایانی قوی برای دانشجو بنویسید. این جمله توصیه نهایی استاد به نفع دانشجو است. لازم بذکر است که امضای استاد در توصیه‌ نامه لازم می باشد.

نکات مهم توصیه نامه عالی

 • از دستاوردهای شما گفته شود
 • توصیه‌نامه باید شامل فعالیت‌های شما باشد
 • اطلاعات لازم را گردآوری کنید
 • روند پیشرفت شما را طی زمان نشان دهد
 • لحن نباید خیلی خشک باشد

از دستاوردهای شما گفته شود

 • خصوصیات فردی
 • پتانسیل‌های تحصیلی
 • دست‌آوردهای شما : به طور مثال در یک نامه بر روحیه کار گروهی شما تاکید شود و در دیگری بر توانایی تحقیق شما.

توصیه نامه باید شامل فعالیت‌های شما باشد

در توصیه نامه نباید تنها مهارت‌ها را لیست کرد. بلکه باید برای هر مهارت یک مثال نیز درج شود. باید ذکر شود که دانشجو چطور از یک مهارت‌ خاص استفاده کرده است.

اطلاعات لازم را گردآوری کنید

اطلاعات مهم را به استاد بگویید.

در صورتی که استاد نامه را می‌نویسد بهتر است موارد زیر را برای او فراهم کنید

 1. روزمه
 2. لیستی از دست‌آوردهای آکادمیکی خودتان
 3. لیستی از فعالیت‌های داوطلبانه خودتان
 4. تاریخ ارسال توصیه‌نامه

روند پیشرفت شما را طی زمان نشان دهد

از آنجایی که اعضای هیئت جذب با برنامه های بسیاری سروکار داشته‌اند نامه‌های غیرواقعی را سریعا تشخیص می‌دهند. تعریف و تمجید بیهوده در توصیه نامه کار اشتباهی است. بنابراین استاد باید از روند پیشرفت دانشجو طی زمان بگوید.

لحن نباید خیلی خشک باشد

اعضای پذیرش از نامه‌های شخصی و رسمی استقبال می‌کنند. به همین خاطر توصیه‌ نامه شما باید در رابطه با شما باشد و از کلیشه بودن دوری کنید. نامه‌های کلی که بتوان درباره هر دانشجویی آن را نوشت قابل قبول نیست.

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 0 / 5. تعداد نظرات: 0

شما اولین رای دهنده هستید!