با داشتن ویزای شینگن شما می توانید به تمام کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر نمایید. برای دریافت این ویزا باید اطلاعات کافی درباره انواع ویزای شینگن و نکات مربوط به آن را داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم به موضوعات زیر بپردازیم:

 1. ویزای شینگن و انواع آن
 2. شرایط اخذ ویزای شینگن
 3. مراحل درخواست و هزینه اخذ ویزای شینگن
 4. ریجکت ویزای شینگن
 5. مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن
ویزای شینگن

ویزای شینگن و انواع آن

حوزه شینگن به 26 کشور اروپایی گفته می شود که طی یک توافق مشترک با یکدیگر به شما اجازه می دهند تا با اخذ ویزای شینگن، توانایی سفر به این 26 کشور را به صورت آزادانه داشته باشید.

کشور های عضو این پیمان شامل:

فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوونی، یونان، ایسلند، مالت، چک، لیختن‌ اشتاین و سوئیس می باشن

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که عبارت اند از:

ویزای شینگن نوع A :در این ویزا که به آن airport transit visa گفته میشود، مسافر حق خروج از فرودگاه را نداشته و تنها اجازه دارد تا پرواز خود به مقصد بعدی (که خارج از حوزه شینگن است) را عوض کند.

ویزای شینگن نوع B : این ویزای ترانزیت به مسافر حق خروج از فرودگاه را می دهد و به او اجازه داده می‌شود تا به مدت حداکثر 5 روز از طریق کشور های عضو شینگن عبور کرده و به محدوده خارج پیمان شینگن سفر کند.

ویزای شینگن نوع C : این ویزا، همان ویزای توریستی است و به صورت یک، دوبار یا چند بار ورود می باشد. این ویزا به مسافر اجازه می دهد تا هر 6 ماه به مدت 90 روز در کشور های عضو پیمان شینگن اقامت داشته باشد.

در ویزای یک بار ورود مسافر حق این را دارد تا یک بار وارد یکی از کشور های عضو پیمان شود و در صورت خروج بدون توجه به اعتبار باقی مانده از ویزا از ورود دوباره فرد جلوگیری می شود(یعنی اگر بیشتر از حدمجاز در آنجا اقامت داشته باشد.

در ویزای دوبار ورود مسافر حق این را دارد تا 2 بار به کشور های عضو پیمان سفر کند یعنی پس از یک بار خروج می تواند دوباره نیز به این کشور ها سفر کند.

در ویزای چند بار ورود این محدودیت ها وجود ندارد و مسافر می تواند با توجه به اعتبار ویزای خود به صورت نامحدود به کشور های عضو پیمان شینگن سفر کند.

ویزای شینگن نوع D : این ویزا که به آن ویزای ملی شینگن نیز گفته می شود برای افرادی که زمان و هدفی مشخص دارند صادر می شود. این ویزا بیشتر برای تحصیل و اهداف کاری است و فرد می تواند با توجه به زمان تعیین شده در کشور های عضو پیمان اقامت کند و پس از اتمام آن قابلیت تمدید آن نیز موجود است.

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن برای هر فرد و هر کشور و سفارت متفاوت است اما برخی شرایط برای همه ی افراد صدق می کنند مانند :

شما باید یک دلیل قانع کننده برای بازگشت به کشور خود ارایه دهید که این می تواند مهم ترین دلیل برای موافقت با درخواست شما و یا رد درخواست شما باشد. همچینین تمکن مالی و گردش حساب بانکی شما نیز می تواند عامل مهمی برای قبولی درخواست شما باشد.

یکی دیگر از شرایط این است که شما هدف خود را از سفر به آن کشور به طور شفاف و دقیق برای سفارت و افسر ویزای خود شرح دهید. برای مثال اگر هدف شما سفر توریستی است، می توانید برنامه سفر خود شامل مکان هایی که می خواهید بازدید کنید به مدارک خود اضافه نمایید.

مراحل درخواست و هزینه اخذ ویزای شینگن

در ابتدا شما باید نوع ویزای درخواستی خود را مشخص کرده، سپس از سفارت کشور مورد نظر خود وقت بگیرید (دقت کنید که ورود شما به حوزه شینگن باید از طریق همان کشوری باشد که از طریق آن ویزای خود را گرفته اید).

سپس باید مدارک خود را که آماده کرده اید به همراه انگشت نگاری به سفارت کشور مورد نظر تحویل دهید که بررسی آن معمولا 2 هفته به طول می انجامد. هزینه اخذ ویزای شینگن به طور کلی 80 یورو برای ویزای کوتاه مدت و 100 یورو برای ویزای بلند مدت و برای کودکان زیر 12 سال نصف این مقدار است.

ریجکت ویزای شینگن

 1. عدم دلیل قانع کننده برای بازگشت به کشور خود
 2. نداشتن توضیح کافی درباره هدف سفر
 3. مشخص نبودن برنامه سفر
 4. داشتن سوء سابقه
 5. ارایه مدارک جعلی به سفارت
 6. نداشتن تمکن و توانایی مالی مناسب
 7. بیمه مسافرتی نامعتبر
 8. نداشتن سابقه سفر خارجی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن

 1. پاسپورت با اعتبار 6 ماه
 2. فرم درخواست ویزای شینگن
 3. دو قطعه عکس ۳٫۵*۴٫۵
 4. گواهی حساب بانکی و گردش مالی 6 ماهه اخیر
 5. مدارک شغلی به همراه ترجمه
 6. شناسنامه به همراه ترجمه
 7. بیمه مسافرتی با حداقل پوشش 30000 یورو
 8. بلیط رفت و برگشت هواپیما

سخن پایانی

ویزای شینگن یکی از محبوب ترین ویزاها در دنیا می باشد. اگر شما نیز مایل به سفر به یکی از کشور های حوزه شینگن هستید می توانید در ریکاب پلتفرم ثبت نام خود را انجام دهید تا بتوانید از مشاوره های ما استفاده نموده و با برترین آژانس های کاریابی و مهاجرتی، سفر خود را برنامه ریزی کنید.

چقدر این مقاله کاربردی بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین: 5 / 5. تعداد نظرات: 1

شما اولین رای دهنده هستید!